Św. Antoni

W Kościele pw. Opatrzności Bożej wizerunek św. Antoniego Padewskiego można zobaczyć aż dwukrotnie. Figura świętego wita nas już w kruchcie świątyni, kiedy tylko przekroczymy jej próg. Z kolei w nawie głównej święty spogląda na nas z witraża.
Antoni mimo, że wszystkim kojarzy się z Włochami to urodził się w stolicy Portugalii - Lizbonie w 1195 r. Rodzice nadali mu na imię Ferdynand. O dzieciństwie świętego nie wiadomo nic. Natomiast wiemy, że nim ukończył 20 rok życia, to wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Kiedyś przypadkiem poznał pięciu franciszkanów podążających do Maroka, aby nauczać muzułmanów. Ferdynand był pod wrażeniem ich prostego, ubogiego, ale jakże pogodnego stylu życia. Rok później otrzymał wieści, że zginęli oni śmiercią męczeńską. Było to impulsem do zmiany zakonu i rok później wstąpił do Braci Mniejszych. Tam przyjął imię zakonne Antoni. Chciał wyruszyć do Maroka by nauczać, ale nie pozwoliło mu zdrowie. Antoni pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Pracował też jako wysłannik kapituły do papieża Grzegorza IX, który nazwał jego kazania szkatułką Biblii i nakazał mu pisać kazania na dni świąt. 30 maja 1227 mianowano go prowincjałem obszaru Emilia-Romania. Przez trzy kolejne lata Antoni pisał kazania niedzielne. W czerwcu 1230 papież zwolnił go z tych obowiązków. Antoni osiadł w klasztorze Świętej Marii w Padwie. Następnego roku ciężko zachorował na puchlinę wodną i zmarł w Padwie mając 36 lat.
Za życia zwano go młotem na heretyków. Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. Tradycja podaje, że pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziło Antoniego i ucałowało go zapewniając o miłości Boga. Z tej przyczyny święty jest przedstawiany z małym Jezusem z Nazaretu na ręku. Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX - niespełna rok po śmierci. Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów i bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych

Andrzej Krzempek

Galeria

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka Opatrzności Bożej w Cieszynie
ul. Krokusów 8, 43-400 Cieszyn

tel. 33 825 37 18
parafia@opatrznoscbozacieszyn.pl

Zdjęcie Kościoła